پیشگفتار

نقشه قدیمی منطقه اصفهان

خاک ایران (این کشور بزرگ خاورمیانه, که در چهار راه بزرگ اقتصادی نظامی جهان قرار دارد) خاکی بسیار کهن است.
به هر کجای این خاک که بنگرید و اندکی تحقیق و جستجو کنید چه بسا تاریخی شگرف در آن بیابید.
مرکز فلات ایران (قلب ایران) شهری است که ساخت آن را به زمان صفویان نسبت میدهند ولی آثاری در درون و بیرون این شهر قرار دارد که تاریخش فراتر از ۴۰۰ سال خواهد بود مانند کوه لیزونک , سنگ نگاره ها (هنرهای صخره ای) , گدار آهنی , پل سنگی جهان آباد , نقبهای زیر زمین (شهر زیرزمینی) , آپزن و …..
در شرق شهر کوهی بنام آتشگاه قرار دارد که با اندکی دقت میتوان متوجه شد که شکلش پلکانی بوده و چه بسا نوعی زیگورات , که البته برخی دانشمندان بر پلکانی بودن این معبد باور دارند.
در غرب شهر نیز رودخانه ی کهن مرغاب وجود دارد که با گذر از جنوب شهر به زاینده رود می ریخته ولی شوربختانه به خشکی روی آورده است.
رشته کوههای شمالی و جنوبی به موازات هم پیش رفته تا در دالانکوه , غرب مرغاب بهم می رسند.
بهترین مکانها برای زندگی بشر در زمان قدیم جاهایی بود که نزدیک رودخانه قرار داشته و زمین مناسب کشاورزی داشته و برای نجات جانشان از دشمنان بتوانند به کوه , پناه ببرند و نزدیکی به کوهها برای شهرها نیاز مهمی بوده است.
شهر نجف آباد در قلب ایران , چسبیده به کوه های شمالی از رشته کوههای زاگرس قرار گرفته و جالب آنکه معادن باستانی ذوب فلز آهن نیز درون این کوهها و دشتهای بین آنها به وفور یافت میشوند.
قبر انوش پیامبر ,نوه ی حضرت آدم (ع) در جنوب شرقی شهر و کنار قبرستان تاریخی به نام “پهران” قرار دارد.
نجف آباد که خاکی بسیار کهن تر از چهارصد سال داشته و خیابان کشی منحصر به فردی در جهان قدیم دارد و اغلب میخواهند طراحی آنرا به شیخ بهایی نسبت بدهند غافل از آنکه هیچ تاریخ صفویه به این مهم اشاره نکرده اند و کسی هم در این مورد پژوهشی وسیع نکرده است و هنوز تاریخ واقعی این شهر , درهاله ای از ابهامات قرار دارد.
آری در این مقوله گفتمان بسیار زیاد است.
امیدواریم با شناخت این شهر بتوانیم به شکوه قطعه ای از خاک پاک ایران پی ببریم

4 دیدگاه
    • محمد حسین محزونی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *