قلعه قمیشلو

قمیشلو
حیات وحش حفاظت شده در استان اصفهان که در قسمتهایی از شهرستانهای بورخوارومیمه, تیران وکرون ونجف آباد قرار دارد.
قمیشلو نام ترکی است و به معنای مکان رویش فراوان نی و یا نیزار است.
اغلب قسمتهای قمیشلو در شهرستان تیران و کرون واقع شده و قلعه ی ظل السلطان در شمال دربندتیران بهمراه حیات وحش بکر آن و گونه هایی چون بزکوهی و کلاهو و آهو و قوچ و حتی پلنگ (در روزگاران قدیمی تر) قرار دارد.

قلعه ی “قمیشلو” در ۱۲ کیلومتری شمال خاوری تیران قرار دارد و قدمت ساخت قلعه به ۱۴۰ الی ۱۶۰ سال قبل بر می گردد. مسعودمیرزا ملقب به ظل السلطان پسر ارشدناصرالدین شاه قاجار حاکم استان های مرکزی ایران از جمله اصفهان – یزد – چهار محال و بختیاری و … جهت گذراندن ماه های گرم سال در یک منطقه خوش آب و هوا دستور ساخت این قلعه را در قمیشلو می دهد.

قلعه در کنار قلعه صفوی و مخروبه حیدر بنا شده و دارای بخش های مختلفی از جمله شاه نشین – حرمسرا – بارعام – مطبخ – اصطبل – شربت خانه – محل اسکان تفنگچی ها – محل اسکان رعایا و باغبانان و باغ بزرگی در سمت شرقی قلعه است. قلعه دارای چهار درب جنوبی – شمالی – غربی و شرقیه که درب جنوبی مخصوص شاهزاده و حرمسرا، درب شرقی مربوط به باغ بزرگ – درب شمالی مربوط به رعایا و باغبانان و درب غربی مربوط به سواره نظام و چوپانان بوده. این قلعه در زمینی به مساحت ۹۰۰۰ مترمربع توسط چندین حصار و برج محصورگردیده و مشتمل بر حیاط خلوت ها، اصطبل ها، انبار، محل استقرار نگهبانی و خدمه، حمام و فضاهای متعدد که شامل ۲ حیاط خلوت و ساختمان اندرونی و بیرونی است.

یک دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *