حیدرعلی شجاعی

شیهان حیدرعلی شجاعی

شیهان حیدرعلی شجاعی

حیدرعلی شجاعی (زاده ۱۳۲۳ خورشیدی) در نجف آباد اصفهان، از استادان بزرگ جوجیتسو و نخستین استاد و بنیان‌گذار بودوکان، و آیکی جوجیتسو و بودوکان

شروع فعالیت

وی پنج ساله بود که به همراه خانواده به آبادان مهاجرت کردند. سال ۱۳۳۹ هنگامی که ۱۷ ساله بود از باشگاه جعفری آبادان ورزش را با رشته کشتی آزاد آغاز نمود ودر سال بعد به کشتی کچ و بعد جوجیستو روی آورد. در سال ۱۳۴۰ به کویت عزیمت نمود و ودر کویت به تمرینات کشتی کچ ادامه داد سپس در سال‌های ۱۳۴۱و۱۳۴۲ در تهران تمرینات کشتی کچ و جوجوتسو را پیگیری نمود. سال بعد به خدمت سربازی درشهر آبادان رفت و در نیروی دریایی زیر نظر سروان حسین سامی مقام جودو را آموخت ودر همین حال با یاری سرهنگ نصرالله توکلی نیشابوری دوره‌های رنجری را با موفقیت به پایان رساند و در فیلم پاسداران دریا به کارگردانی ناصر ملک مطیعی به عنوان بدل کار با آقایان منصور والامقام و داریوش اسدزاده همکاری نمود. پس از آن به جزیره خارک انتقال یافت و برای مدتی مربی دفاع شخصی و جنگ‌های تن به تن تکاوران و غواصان بود. او پس از دورهٔ سربازی به تهران عزیمت نمود و در باشگاه‌های نادری و تهران جوان و شجاعت به تمرینات کج و جوجوتسو ادامه داد. درسال ۴۶ به کویت رفت و مربی کشتی کچ نادی الشویخ گردید وپس از دوره یک سالهٔ آموزش کشتی کچ به ایران بازگشت و در اصفهان به استخدام ذوب آهن در آمد و ا ز طرف باشگاه ذوب آهن جهت آموزش سطوح پیشرفتهٔ جودو را زیر نظر مربی جودوی وقت دانشگاه پلیس ادامه داد.[۲]

آغاز فعالیت حرفه‌ای

مرکز آموزش بودوکانبا آغاز کار استاد هاتاناکا، مربی جودوی ژاپنی در دانشگاه پلیس، زیر نظر وی سطوح پیشرفته تر جودو را تا أخذ کمربند سیاه دان یک فراگرفت و در خلال اینکه وی در تهران مشغول به تمرین بود، در اصفهان مربی جودوی باشگاههای ذوب آهن، تاج سابق و پس از چندی مربی باشگاه جعفری بود و در بنیانگذاری و توسعه جودوی اصفهان فعالانه کوشش نمود و تیم جودوی باشگاه ذوب آهن اصفهان را به نخسین دوره مسابقات قهرمانی جودوی کشور که به میزبانی تربیت بدنی و نیروهای مسلح در محل سالن دانشگاه پلیس برگزار گردید، اعزام نمود و به این ترتیب تیم ذوب آهن به مقام چهارمی کشور دست یافت. ۷ سال پس از بنیانگذاری جودو در اصفهان، در سال ۵۴ از سوی استاد سرشار رئیس فدراسیون تازه تأسیس یافته ی ایران جهت راه اندازی و بنیانگذاری جودوی استان چهارمحال و بختیاری اهتمام ورزید تا آنجا که سال بعد شهرکرد میزبان نخستین دوره ی مسابقات قهرمانی کشور جوانان گردید.

استاد در سال ۱۳۵۳ برای ورزش ایران افتخار آفرید؛ وی از طرف تربیت بدنی نیروهای مسلح جهت شرکت در مسابقات جهانی کشتی کچ راهی کویت گردید و با شکست دادن جون گوستیلاس هرکول اسپانیا، جوج کماراس نماینده ترکیه با کسب مقام اول به ایران بازگشت. استاد پس از راه اندازی و به ثمر نشاندن جودو در چهارمحال بختیاری و پس از آن که قهرمانان شایسته ای را همچون آقای حسین حیدری، اسماعیل حیدری، عباس حیدری، شهید مهندس مجید رئیسی، دکتر عزت الله معمارزاده به اوج قهرمانی رسانید، به اصفهان بازگشت و در اصفهان بعنوان دبیر هیئت جودو ومربی جودوی ذوب آهن و نجف آباد در توسعه جودوی استان همت گمارد. استاد شجاعی در سالهای ۱۳۶۴ تا ۶۷ به عنوان رئیس هیئت جودوی استان اصفهان در جهت رشد و ارتقای جودو در استان سخت کوشش نمود بطوریکه در آن زمان تیم‌های رده های مختلف سنی استان سکوهای قهرمانی اول و دوم کشور را فتح نمودند. پس از این تاریخ استاد از سال ۶۸ تا ۷۰ در سمت رئیس هیئت جودوی استان چهارمحال و بختیاری فعالیت نمود. آنگاه در سال ۷۰ از طرف سازمان تربیت بدنی ایران جهت گذراندن دوره های مربیگری و دانش روز جودوی دنیا به ژاپن اعزام شد و ضمن دریافت حکم پایان دوره و أخذ کمربند سیاه دان ۳ از آزمون کودوکان در توکیو به ایران بازگشت و سپس از طرف فدراسیون جودو جهت راه اندازی جودو در استان زنجان به آن استان اعزام گردید. در سالهای ۷۱ تا ۷۳ تیمهای جودوی استان اصفهان تحت رهبری و سرپرستی وی به مقام‌های دوم و سوم کشور رسیدند. استاد شجاعی از سال ۱۳۷۶ هنر رزمی آیکی جوجوتسو را در ایران پایه گذاری نمود و در سال ۷۸ آیکیدو را در اصفهان بنیان نهاد. او در سال ۱۳۸۴ در وزن ۱۰۰ کیلوگرم مسابقات قهرمانی پیشکسوتان ایران به مقام اول دست یافت و در سال ۱۳۸۵ مجدداً قهرمان اول ۱۰۰ کیلوگرم پیشکسوتان ایران شد. ایشان در سال ۱۳۸۹ در مسابقات قهرمانی پیشکسوتان ایران (مشهد) برای بار سوم به مقام اول دست یافت. این پیشکسوت سخت کوش و بلند همتِ ورزشهای رزمی ایران پس از ۴۵ سال فعالیت ارزشمند برای ورزش کشور در تاریخ ۸۵/۵/۲ شرکت تعاونی هنرهای رزمی بودوکان را برای جامهی عمل پوشاندن به اهداف گسترده تر در توسعه ی هنرهای رزمی کلاسیک تأسیس نمود. وی هم اکنون در آستانه ۷۰ سالگی به آموزش هنرهای رزمی در مرکز آموزشی بودوکان اصفهان، مشغول است.

قهرمان کشتی کچ جهان

حیدر علی شجاعی قهرمان کشتی کج جهانوی از طرف تربیت بدنی نیروهای مسلح در سال ۱۳۵۳ جهت شرکت در مسابقات جهانی کشتی کچ راهی کویت گردید و با شکست دادن جون گوستیلاس هرکول اسپانیاو جوج کماراس نماینده ترکیه با کسب مقام اول به ایران بازگشت.

افتخارات هانشی حیدرعلی شجاعی

 • دان نه جوجیتسو
  • دان شش جهانی جودو،
  • مربیگری B تیم ملی جودوی ایران
  • مربیگری درجه یک ملی دفاع شخصی جودو
  • داوری ممتاز ملی جودوی ایران
  • مربیگری درجه یک ملی دفاع شخصی
  • مؤسس و بنیانگذار جودو در استان اصفهان در تاریخ هزار و سیصد و چهل و هشت
  • بنیانگذار جودو در استان چهار مهال و بختیاری در تاریخ هزار و سیصد و پنجاه و پنج
  • بنیانگذار جودو در استان زنجان در تاریخ هزار و سیصد و هفتاد
  • بنیانگذار آیکیدو در استان اصفهان در تاریخ هزار و سیصد و هفتاد و هشت
  • بنیانگذار آیکی جوجوتسوی در ایران در تاریخ هزار و سیصد و هفتاد و هشت
  • بنیانگذار بودوکان جوجیتسوی (MMA) در ایران
  • اعزام به کودوکان در کشور ژاپن در سال هزار و سیصد و هفتاد
  • قهرمان کشتی حرفه ای جهان در سال هزار و نهصد و هفتاد چهار میلادی در کویت
  • اعزام به مسابقات بین‌المللی جودو در کشور سوریه به عنوان مربی تیم در سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار
  • اعزام به دوره مربیگری دفاع شخصی به ترکیه در سال هزار و سیصد و هشتاد و هشت
  • قهرمان اول پیشکسوتان جودوی ایران در سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار (همدان)
  • قهرمان اول پیشکسوتان جودوی ایران در سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج (گیلان)
  • قهرمان اول پیشکسوتان جودوی ایران در سال هزار و سیصد و هشتاد و نه (خراسان)
  • رئیس کمیته دفاع شخصی استان اصفهان
  • مؤسس و بنیانگذار شرکت تعاونی هنرهای رزمی بودوکان

منبع : ویکی پدیا

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *