جهانی شدن نجف آباد با پدیده های نجومی و شهرسازی باستانی آن

جهانی شدن نجف آباد با پدیده های نجومی و شهرسازی باستانی آن

همه ی افرادی که نگاه ساده و سطحی به تاریخ دارند داستانهای رایج در بین مردم عادی را سند رسمی قرار داده و بدون هیچ مستندی آن را تایید میکنند که همگان باورشان میشود.
یکی از این داستانهایی که تبدیل به مستند غیر قابل انکار شده همان نقشه کشی شهر نجف آباد به دست شیخ بهایی است.دروغ بزرگی که خود مردم در داستانها ساختند و هیچ واقعیتی ندارد.
تمامی تاریخهای مکتوب و نگاشته شده ی زمان صفویه را که مرور کنید هیچگاه در آن اسمی از شیخ بهایی برای طراحی شهرمان آورده نشده است.
در زمان قدیم پیرمردها میگفتند در زمان شاه عباس شترانی که نذورات حرم حضرت علی(ع) را به نجف اشرف می بردند با “نقشه”ی شیخ بهایی اینجا نشستند و بلند نشدند و خبر به اصفهان رسید و شیخ بهایی خواب خود را مبنی بر دستور حضرت علی(ع) که فرمود با نذورات نجف , غرب اصفهان را آباد کنید (که البته تنها قسمت درست داستان هست که با واقعیت سازگار است) اینجا ساخته شد پس نجف آباد طبق نقشه ی (و نه طراحی) شیخ بهایی شکل گرفت.
حال با توجه به این داستان, چند پرسش مطرح است:
۱.آیا کاروانسرایی در این مسیر بوده است که کاروانی پر از طلا و جواهر از اینجا روانه ی نجف شود؟
۲.اگر چنین واقعه ی معجزه آسایی شکل گرفته بود آیا تاریخ نویسان نباید به آن اشاره میکردند و ثبت تاریخ می شد؟
۳.آیا مسافت ۵ فرسنگی اصفهان تا نجف آباد را شاه عباس برای دیدن این معجزه نباید طی میکرد تا حقیقت را ببیند؟
شاه عباسی که بسیار دقیق بود و نکته سنج و فقط به گفتار دیگران بسنده نمیکرد و اگر می آمد بندهای پای شتران را نمی دید؟
۴.مگر مسافت بین کاروانسراها چقدر بوده است که فقط ۵ فرسنگی پایتخت باید کاروانسرا باشد و کاروانسرای دیگر در این مسیر کجاست؟ در صورتیکه مسیر اصلی از سمت سده و چاله سیاه و علویجه و گلپایگان و همدان بوده است نه اینجا که هیچ کاروانسرایی در مسیرش نیست و به کوههای بسته ی دالانکوه میخورد و مسیر میان بر نیست و دور تر هم هست تا گلپایگان.
۴.مگر نمیگوییم کوشک و تیران از نجف آباد قدیمی تر هستند پس چرا در این دو محل نایستادند برای ناهار یا شام و مهمتر آنکه بعید است در اولین منزلگاه نشسته باشند در اولین روز حرکت!
۵.مگر نجف آباد آب و امنیت داشته که توقف کردند پس اگر اینگونه بوده که باید قصبه ای و زندگی وجود داشته و نامی داشته باشد در حالی که میگویند خشک بوده است!
۶.اگر چنین نقشه ای را شیخ بهایی کشیده پس آن نقشه کجاست؟ در,کدام موزه هست؟ چرا کسی آن را ندیده است؟
۷.اگر نقشه را شیخ بهایی ترسیم کرده چرا خیابانهای شهدا و دلگشا و اسرافیلیان و نظام الملک و …. کج و ماوج هستند و ساختار منظمی ندارند؟
۸.اگر شیخ بهایی نقشه این شهر را کشیده چرا فقط ۳۰ درجه تراز شهری به سمت جنوب غربی کج نکرده تا تمام خانه ها و مساجد به سمت “قبله” باشند و مساجد نسبت به خیابانها تراز شوند و اوج شاهکاری معماری شهری اسلامی شکل بگیرد؟
۹.اگر شترهای داستانی در چهار راه شهرداری که بعدها به دروغ نام “قدمگاه” گرفت خوابیدند پس چرا مرکز شهر و میدان اصلی آنجا نشد و چند صدمتر غرب آن میدان اصلی (باغملی) شد؟
۱۰.مگر می شود عارفی به دروغ کاری کند وآنهم شیخ بهایی شیخی که بسیار مورد نظر واحترام شاه عباس است و هرحرفش , سند برای شاه صفوی و مردی است باایمان وازمکر و نقشه به دور
و این داستان ساختگی و دروغپردازی برای شأنیت چنین عالم بزرگواری شایسته نیست.

پس این داستان از اصل دروغ بزرگ و فقط رمان است تا زیر کرسیها حرفی بیان شود و به قدمگاه جنبه ی معنوی داده شود.
اینجاست که باید شهرسازی نجف آباد مورد کنکاش بیشتری قرار گیرد
دکتر کامروا ی دزفولی پدر شهرسازی ایران در سال ۱۳۸۹ در سخنرانی اعلام کرد :
“نجف آباد” قدیمی ترین شهر جدید ایران است.
دانستن این مطلب که این شهر مهندسی است هر خرد و عقل سلیمی را به سمت علم می برد و آنهم علم ستاره شناسی و باستان شناسی است.
در قدیم شهرهایی که بر اساس طلوع و غروب خورشید ساخته می شدند هیپوتامی می گفتندنظیر اور در بین النهرین و شوش شاهی و پارسه (تخت جمشید).
نقشه ی شهرسازی نجف آباد به گونه ای است که خیابانهای مرکزی شهر ( امام, قدس, ۱۷ شهریور) از غرب به شرق کشیده شده و بقیه بر آنها عمود شده یا موازی آنها هستند.البته در خیابانهایی که “خندق” داشتیم این نظم رعایت نشده است.
در اوایل بهار (ابتدای فروردین) و نیز اوایل پاییز (ابتدای مهر) زمانی که اعتدالین بهاری و پاییزی را داریم یعنی ۱۲ ساعت روز و ۱۲ ساعت شب, خورشید در خیابانهای امام و قدس و قباد (۱۷ شهریور) طلوع میکند و در همان خیابانها هم غروب میکند البته به شرطی که در همان خیابانها حضور داشته باشید و این یعنی استفاده ی ستاره شناسی در علم شهرسازی.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *