جشنواره ی نجف آباد + ۴۰۰

شکوفه های نجف آباد

در سال ۱۳۸۹ طراحی جشن بزرگی به نام “نجف آباد +۴۰۰” شده بود که شامل قسمتهای متنوعی از قبیل نمایشگاه,تور گردشگری و برنامه های صحنه ای (نمایش و موسیقی) که هر کدام باز شامل قسمتهای مختلف می شد.
نام جشنواره بر اساس اینکه از نامگذاری این سرزمین به نام نجف آباد بیشتر از چهارصد سال بود “نجف آباد + ۴۰۰” گذاشته شد.

برنامه صبحگاهی فقط تورگردشگری بود که شامل بازدید از مکانهایی چون هفت برج خارون,برجهای کبوتری صفا, عصارخانه اخلاقی,کوهلیزونک , سنگ نگاره ها , پل سنگی جهان آباد, آسیاب کپ ماسه, قلعه ابراهیم خان شاهدون و قبرانوش پیامبر(ع) , مسجدجامع جوزدان و انارستان جلال آباد بهمراه ناهار (گوشت شتر کبابی به سبک سیخ انجیری) البته با ثبت نام و پرداخت هزینه ی تور که زیاد هم در نظر گرفته نمیشد وقسمتی از هزینه های جشنواره رو تأمین می کرد.در ضمن باید مکانهای ذکر شده آماده و زیر ساختی بر روی آنها کار می شد تا در خور تور باشند.

برنامه ی عصرگاهی شامل نمایشگاه های بازیهای محلی در سالن ورزشی کارگران,صنایع دستی و شغلهای قدیمی, غرفه های پخت شیرینی و غذاهای محلی ,چهره های ماندگار,انقلاب و جنگ,علما و فقها, عکس با جاهای تاریخی, سینما و نمایش و هنر,شعر و ادبیات و…. بود که همه ی غرفه داران باید لباسهای سنتی می پوشیدند و ادارات مربوطه هم در پر بار شدن این غرفه ها مشارکت می داشتند.

و درنهایت برنامه ی اجرایی شامگاهی که در ورزشگاه کارگران جنب تالارهای کوهستان برگزارمیگردید وشامل موسیقی سنتی ایرانزمین و موسیقی پاپ مربوط به شهر ودلاوری وایثار و انصاف آنها بود و نیز دو نمایش که یکی آیینی بود و دیگری طنز گردشگری بهمراه استفاده از مجریان توانمند همشهری و معرفی دو چهره ی بزرگ علمی نجف آبادی برای انگیزه دادن به نسل جوان در جهت بالا بردن سطحی علمی خود.
در این طرح تلویزیونهای بزرگ شهری, جشنواره رو هم پوشش میدادند.
فقط تبلیغات با شهرداری بود و تمامی هزینه ها با حمایت کنندگان مالی که قرار بود تبلیغات کنند چون به ادارات فشار مالی میومد و انصاف نبود.
سایت مخصوص قرار بود برای این جشنواره طراحی شود و تبلیغات و تهیه ی بلیط اینترنتی بود و ازتمام کشور و دنیا همشهریانمان یک هفته دور هم و اون هم وسط تابستان جمع می شدند. البته در صورت امکان چخش تلویزیونی و یا رادیویی استانی در نظر گرفته شده بود به شرط وجود حامیان مالی خوب.
این طرح که هدفش بالا بردن سطح نجف آبادشناسی همشهریان و ایرانیان بود با در نظر گرفتن تمام جوانب طرح , ارایه شد و یک تیم قوی پیگیر برنامه ریزی برای اجرا در سال۱۳۸۹ ولی حیف که بعد از جریانات سال ۱۳۸۸ بود و موافقت نشد و همگی با نجابت و متانت پذیرفتند نظر مدیران را.
امیدواریم فضای موجود آماده ی برگزاری جشنواره ی بزرگی برای شناخت شهرمان شود.
البته ممکن است مقدمه ی آن کار بزرگ نه برنامه ی حامد زمانی باشد بلکه “جشنواره ی انار و لوده” باشد که اگر نظر بزرگواران و مدیران عزیز شهری باشد می توان آبان ماه, در شهرمان با کمترین هزینه و با شکوه برگزار گردد.
در طرح اولیه تمام موارد نظیر ترافیک بزرگ برگزاری در نظر گرفته شد که نظر نهایی در برگزاری جشنواره در محل ورزشگاه کارگران, جاده ی کمربندی شمال شهر بود و البته اتوبوسرانی پوشش حمل ونقلی می داد.
تیم پژوهشی را آقایان علی صادقی , محسن همایونی , حسن نبئی ,محمود ابوطالبی, سعید جانی پور , مهندس عبدالله پورشبان و محمدحسین محزونی تشکیل می دادند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *