ثبت ملی خانه تاریخی تدین

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
ثبت ملی خانه تاریخی تدین در نجف آباد درعرض یک هفته

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان از ثبت اضطراری خانه تاریخی تدین در شهرستان نجف آباد در کمتر از یک هفته خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، فریدون اله یاری با اعلام این مطلب افزود: با توجه به فروش خانه تاریخی تدین توسط وارثان مرحوم تدین، مالک جدید با مقاومت دربرابر ثبت ملی این خانه تاریخی، در دوماه گذشته با تعرض به این بنای تاریخی، اقدام به تخریب بخشهایی از آن ازجمله تخریب سقف بخشهایی از خانه کرد.

وی افزود: پس ازاین اقدام غیر فرهنگی، مدیریت میراث فرهنگی شهرستان با هماهنگی اداره کل به سرعت وارد عمل شده و با برخورد قانونی به موقع از ادامه تخریب این خانه تاریخی ارزشمند جلوگیری به عمل آورد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در همین راستا افزود: با توجه به مقاومت مالک جدید این خانه دربرابر ثبت ملی  اثر، همکاران میراث فرهنگی شهرستان  و همچنین همکاران حوزه ثبت آثار تاریخی استان به سرعت وارد عمل شده و در حالی که پرونده این تخلف دردستگاه قضائی در جریان بود با مشقت فراوان در حالی که مالک خانه از ورود کارشناسان به داخل خانه جلوگیری می کرد، با همکاری نهادهای مختلف، استناد به عکسهای تاریخی وپرونده این اثر دراداره کل و با تکیه بر بررسی های میدانی، درعرض یک هفته اقدام به تهیه پرونده ثبت اضطراری این خانه تاریخی و ارائه آن در موعد مقرر آن هم به صورت خارج از نوبت به شورای عالی ثبت ملی کشور نمودند.

الهیاری درباره آخرین فرآیند ثبت این خانه تاریخی تصریح کرد: پس از تهیه پرونده، مرحله بعدی دفاع از این پرونده در شورای عالی ثبت آثار تاریخی کشور بود. واین درحالی است که با توجه به تخریب بخشهائی ازاین خانه،اعضای تیم ثبتی استان با مستندات متقن و با دفاعی شایسته موفق شدند تا نظر مساعد اعضای شورا راجلب نمایند، لذا پس از ارائه دفاعیات گروه کارشناسی، این خانه تاریخی با اکثریت آراء اعضای شورای ثبت ملی آثار کشور در خارج از نوبت رسیدگی شده و به صورت اضطراری به ثبت ملی رسید.

وی همچنین درهمین راستا اظهار داشت، هم اکنون با توجه به ثبت ملی این اثر، همکاران این اداره کل به ویژه مسئولین میراث شهرستان و یگان حفاظت اداره کل با قدرت تمام اقدامات لازم را در راستای حفاظت از بخشهای سالم این اثر به عمل آورده و سپس تلاش داریم تا بخشهای تخریب شده این اثر منحصر به فرد تاریخی را مرمت کنیم.

شایان ذکر است بنا بر نظر کارشناسان، سرعت عمل اداره کل میراث فرهنگی استان درثبت اضطراری این اثر ملی از یکسو باعث حفاظت از این اثر ملی خواهد شد و از سوی دیگر این حرکت به نوعی اقدامی بازدارنده در جهت حفاظت از سایر آثار تاریخی شهرستان و همچنین کل استان به شمار می رود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *