از بلمچه تا سورمه

سنگ نگاره های بلمچه نجف آباد
درشمال غربی شهر,پس از ساختمانهای مسکن مهر آزادگان و غرب اتوبان سردارشهیدکاظمی منطقه ی “بلمچه” آغاز میشود و در حصار دو رشته کوه, به “معدن سورمه” دربن بستی طبیعی وزیبا,ختم میشود.
“بلمچه”دارای سایت سنگ نگاره, دیمی ترین باغات نجف آباد, چشمه و ساختمانی دوطبقه ی کاهگلی نیمه مخروبه است.
“معدن سورمه” نیز دارای سایت سنگ نگاره,ساختمان معدن سورمه, اطاقهاومنزلگاههای نیمه فرسوده ی قدیمی ترین معدن منطقه وغار طبیعی وچندطبقه می باشدکه هنوز ریلهای فرسوده درآن وجود دارند.
اینها همه از یک محوطه ی تاریخی وباستانی گواهی میدهد که اگر شناخت و همت و خرد و برنامه ریزی درست داشته باشیم بهترین مکان گردشگری شهر رو بنام “تفرجگاه تاریخی بلمچه_سورمه” میتوانیم بسازیم که شامل پارک سنگ نگاره (اولین پارک دراین زمینه درجهان), معدن سورمه, غارنوردی سورمه و تفرجگاه بلمچه وسورمه به همراه اسکان در قلعه ی بلمچه وخانه های معدنچیان از زیباترین قسمتهای آن خواهد بود.
این مکان تاریخی همینک زباله دان کارخانجات سودآور سنگبری شده و گلوگاه بلمچه به سورمه را تنگ کرده اند وجالب آنکه کارخانجات غیرمنطقه ای نیز روغنهای ضایعاتی خود را به روبروی معدن سورمه می آورند و محیط زیست سورمه را خراب و سمی کرده اند.
امیدواریم با درایت وبرنامه ریزی مدیران عزیز شهر و بخصوص محیط زیست ومنابع طبیعی جلوی تخلفات زیست محیطی در محور گردشگری بلمچه تا معدن سورمه گرفته شود و تا دودهه ی دیگر منطقه بازسازی واحیا شده و منطقه ی گردشگری شود

با امید به قدرت بیکران خداوند بزرگ

یک دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *