آشنایی با نویسندگان نجف‌آبادی و آثارشان

کتابخانهٔ عمومی زهرائیه، به مناسبت ۱۶ اردیبهشت ۹۵، دهمین سالروز درگذشت محقق فرهیخته و متفکر آزاداندیش، آیت‌الله نعمت‌الله صالحی نجف‌آبادی، یاد آن نویسنده و اندیشمند ارزشمند را گرامی می‌دارد.

«هر آن‌گاه که حرکت تحقیق، نقد و بررسی، و نوآوری رو به افول می‌رود، “خمود و رکود” و “تحجر و خرافات” بر جوامعی که دین در آن‌ها نقش‌آفرین است حاکم می‌شود.

تکریم و بزرگداشت اندیشمندان شجاع و مصلحان غلوستیز، در روشن‌نگه‌داشتن مشعل اصلاح‌گری دینی و تشویق محققان شجاع و خرافه‌ستیز، سهمی بسزا خواهد داشت و به نسل‌های جدید یادآور خواهد شد که در تاریکی جهل و رواج تکفیر و رونق بسته‌اندیشی و تکریم چهره‌های خنثی، هنوز انسان‌هایی هستند که مقام تحقیق را پاس می‌دارند و این پرچم را سرپا نگه می‌دارند.»
(از مقدمهٔ یادنامهٔ آیت‌الله صالحی)

برخی آثار قلمی چاپ‌شدهٔ آیت‌الله صالحی بر اساس تاریخ نگارش آن‌ها:

مجموعه مقالات حقوقی، تاریخی و اجتماعی؛
جمال انسانیت یا تفسیر سورهٔ یوسف؛
شهید جاوید؛
عصای موسی یا درمان بیماری غلو؛
نگاهی به حماسهٔ حسینی استاد مطهری؛
پژوهشی جدید در چند مبحث فقهی؛
حدیث‌های خیالی در مجمع‌البیان به همراه چهار مقالهٔ تفسیری؛
جهاد در اسلام؛
غلو، درآمدی بر افکار و عقاید غالیان در دین؛
قضاوت زن در فقه اسلامی همراه با چند مقالهٔ دیگر.

از آیت‌الله صالحی افزون بر ۱۲ کتاب چاپ‌شده، حدود ۳۹ اثر نوشته‌شدهٔ چاپ‌نشده، و نیز فایهای صوتی فراوان از سخنرانی‌ها و درس‌های خارج‌فقه، رجال و تفسیر، به یادگار مانده است.

«برخی در همهٔ عمر خود چند سطر هم ننوشته‌اند؛ اگرچه چندین کتاب و صدها مقاله دارند. او اما هرچه نوشت، خود نوشت. مهار قلمش در دست اندیشه‌اش بود. دربارهٔ هرچه نوشت، روزها و سال‌ها خواند و اندیشید.
و همچون همهٔ آنان که می‌اندیشند و می‌نویسند، نه از خطا مصون بود و نه از صواب بیگانه…
ایران، مانند او بسیار کم دارد. بازار علم ‌و کتاب، سرشار از نام‌ها و یادهایی است که همهٔ شکوه و عظمت خود را وامدار زودباوری مردم و ساده‌لوحی خوانندگان‌اند. او اما هرگز از این سفرهٔ رنگین، لقمه برنداشت.»
(یادنامه آیت‌الله صالحی، مقالهٔ “نعمت صالح”، نوشتهٔ رضا بابایی)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *